Je minulost opravdu minulost?

05.05.2019

Zažili jste někdy něco nepříjemného a vaše mysl řekla, že už je to za vámi a nejlepší bude to prostě zapomenout a nevracet se k tomu?

Může se to zdát jako ta nejlepší rada, protože kdo by se chtěl hrabat v minulosti, ještě navíc, v bolestivé minulosti. Má to však jeden háček. Pokud se váš organizmus nedokáže se situací vypořádat, zůstává zátěž stále vnitřně přítomná. Přesto, že vaše hlava vzpomínku potlačí, vaše tělo prostě ví.

Naštěstí je úplně přirozené se z jakéhokoli traumatu vyléčit, ale pokud se to nestane, může být trama opravdovým utrpením v životě. Jsou 3 základní reakce těla v případě traumatu a to utéct, zmrznout a nebo bojovat. Ať už vaše tělo zvolí kteroukoli z nich, to uvolňující a léčivé po stresové situaci je třes.Všimli jste si, jak přirozeně reagují na ohrožující situace zvířata nebo malé děti. Těsně po překonání traumatického zážitku se začnou třást, nekontrolovaně a tak dlouho, jak je potřeba. Tím se dostává z těla všechno napětí a také chemické látky stresem vyplavené do těla. My dospělí "vyspělí" sebekontrolující lidé většinou našim tělům takovou reakci nedovolíme. Je to prostě v naší společnosti, výchově, myšlení nepřípustné nebo minimálně nevhodné a přitom by pár vteřin nekontrolovaného třesu výrazně pomohlo naší regeneraci na fyzické i emocionální úrovni. A tak nás mnohé zážitky ovlivňují i dlouhé roky.

Sama na sobě pracuji různými technikami a nejvýrazněji formou metody Cesta, kde se ničemu nebráníme, nepopíráme naopak vítáme všechny emoce, pocity, myšlenky, přesvědčení a uvolňujeme energetické bloky, transformujeme a odpouštíme. A do nedávné doby jsem si opravdu myslela, že některé zážitky jsou skutečně za mnou a už mě nijak neovlivňují. Byl to omyl !!!

Moje poslední návštěva Indie na semináři Karma Cleanse s Brandon Bays a také Dorothe Trassl mi ukázala, že tomu tak ještě úplně není a moje tělo si v sobě nese na té fyzické úrovni mnohem více, než bych čekala.

A tak se mi opět rozšířily obzory, když jsem zažila krátkou, avšak nesmírně oblažující, zkušenost s Trauma clearing terapií. V průběhu celého pobytu nám Dorothe ukazovala, jak je možné tělo uvolňovat, otevírat a navazovat vzájemnou důvěru na ranních lekcích jógy a jeden večer nám umožnila prožít, jaké to je, když necháme tělo dělat co potřebuje a jakým způsobem potřebuje. Pod jejím vedením jsem se cítila opečovaná a v bezpečí, že jsem opravdu mohla tělo úplně a bez kontroly nechat třást se a různě pohybovat. Během tohoto času mi přicházely útržky vzpomínek na samotu v dětství, na stresující porod první dcery, na tragickou autonehodu a další útržky ze života, které mě ovlivnily, mnohdy aniž bych si to uvědomovala. S tím se také objevovaly různé emoce a moje tělo na toto všechno prostě jen reagovalo a různými pohyby se uvolňovalo.

Kolem mě se pohybovalo mnoho trenérů, asistentů, kteří byli připraveni mi kdykoli s láskou pomoci a já jsem si uvědomila svůj obrovský vnitřní boj, který jsem cítila. Chtěla jsem, aby mě někdo chytil za ruku, byl v tu chvíli se mnou a zároveň jsem nechtěla ukázat, že potřebuji s něčím pomoci, ukázat tak svoji slabost, nedokonalost a vnitřní bolest. Takže požádat o pomoc byl pro mě nesmírně těžký úkol. A pak přišlo obrovské uvědomění, že toto se mi vlastně v životě dělo dost často. V tu chvíli mi v hlavě zaznělo, že když to neudělám teď, tak už nikdy nemusím mít tu příležitost a moje ruka jakoby sama vystřelila nahoru a já jsem sama sobě vnitřně dala svolení, od této chvíli si říci o pomoc kdykoli. To co pak přišlo bylo neskutečné. Trenérka ke mě přiskočila téměř okamžitě a já si v tu chvíli dovolila pustit i to, co předtím nešlo, bolest, bolest, bolest mého těla, mého života. Najednou i ta měla možnost projít skrz. To uvědomění, že nikdo není nikdy sám, že je kolem nás pořád spousta andělů, kteří jen čekají na to, až zvedneme ruku a že jsou to nejčastěji ti, od kterých byste to nečekali .... Nesmírná vlna vděčnosti, radosti a lásky se převalila mým tělem a nakonec zůstala jen nekonečná bezhraničná přítomnost.

Toto uvolnění, napojení a vědomí sebe sama a zároveň všeho bych opravdu přála každému člověku na světě.

A je to tak snadné, nemusíte nic říkat, nic rozebírat, nic vysvětlovat, nic si pamatovat, jen následovat bezpečné vedení. Je to vhodné pro všechny lidi, nezáleží na věku, vzdělání, zkušenostech, zdravotním stavu, prostě ničem. Tu jednoduchost na tom miluju asi nejvíc.

Takže třesu zdar :-)